SAT.HU ANTENNA SZAKÁRUHÁZ TERMÉKAJÁNLÓ |
Opticum 9500 HD: kompromisszumok nélkül |
Dátum: 2009-01-27 15:36:56 | |
Megérkezett az Opticum család legújabb, „legnagyobb” tagja, a 9500 HD 2CI 2CX PVR! |
A külsőre sem kis készülék előlapja a már-már megszokottnak mondható funkció gombokon kívül tartalmaz még egy alfanumerikus kijelzőt, melyen minden fontos információt láthatunk. A lenyitható fedél alatt két modulfogadó és két Conax kártyaolvasó található.
![]() Az érdekességek a hátlapon kezdődnek. Itt foglalnak helyet a többek közt PVR funkciók ellátására szolgáló USB csatlakozók, melyek közül az egyik az adatátvitelre, a másik pedig a tápellátásra szolgál (ha szükséges). Szintén megemlítendő a kétféle digitális hangkimenet, valamint az Ethernet csatlakozó, melyre később visszatérünk.
![]() A készüléket egy másodpercenkénti 400 millió utasítás elvégzésére képes processzor hajtja. Ez már a telepítési varázslóban is meglátszik, a keleti 19,2 fokon található Astra műholdak csatornáit (beleértve a kódoltakat is), ugyanis alig két perc alatt hangolta le.
Ha már az Astráról van szó, lássuk az Astra HD promót. A kép éles, a hang tiszta, egyszóval egy szava nem lehet a felhasználónak. És ha már a HD-ről is szó esett, érdemes megemlíteni, hogy a készüléknek CAS7-es kártyaolvasója van, ami segítségével Hello HD tesztkártya használatára is alkalmas. Az HBO HD-n meg is ragadjuk az alkalmat, hogy kipróbáljuk a digitális hangkimeneteket. A kétféle kimenetnek köszönhetően nem valószínű, hogy probléma lesz a csatlakoztatással. Természetesen mindkettő gond nélkül továbbítja az AC-3 hangot, így megalapozva a gondtalan mozizást. Na, de térjünk át a funkciókra. Ahogy a nevében is szerepel, PVR készülékről van szó. Mit jelent ez? Veszteségmentesen rögzíthető digitális adásokat. Ugyan csak egy tunerrel van felszerelve, ez nem akadálya annak, hogy akár két HD-s adást vegyünk fel egyszerre, sőt, még egy harmadikat nézzünk (Természetesen mindezt ugyanarról a frekvenciáról). Ha pedig végképp nem akarunk lemaradni semmiről, itt a kép- a-képben funkció. Segítségével (szintén azonos transzponderről) két élő adást lehet megtekinteni szimultán. Ezzel kiegészítve a PVR funkciót, tehát akár 4 adást követhet nyomon a felhasználó, egyszerre. Mindez természetesen kódolt csatornákkal is működik, ugyanis a két integrált conax olvasó akár több programot is képes dekódolni. Negatívum azonban, hogy a „multichannel” CAM modulokkal ez már nem lehetséges.
![]() A készülék, amint csatlakoztatunk egy usb eszközt, elvégez rajta, egy sebesség tesztet, és egyből figyelmeztet, ha túl lassú, és nem alkalmas timeshiftingre. A menüben pedig még meg is mutatja, az általunk használt pendrive képességeit.
![]() Mint az a képen is látható a legtöbb pendrive elhasal a teszten. Érdemes inkább külső winchesterrel próbálkozni. Összehasonlításképp, a bal oldali képen egy Kingston DataTraveler, a jobb oldalon pedig egy WesternDigital (sata) merevlemez eredményei láthatók. A csatlakozó mellesleg nem csak felvételre, hanem adat mentésre és visszaállításra is szolgál. Lényegében az összes fontos beállítás (csatornalista, műhold és transzponderlista) átköltöztethető segítségével egy másik készülékre.
![]() Most viszont térjünk inkább át az alapvető szolgáltatásokra. A csatornalista az Opticum gépeknél már megszokott, jól bevált funkciókat nyújtja, kiegészítve a szintén megszokott névszerinti csatornakereséssel. Hasonlóan elmondható ez az EPG-ről is, itt viszont már találkozhatunk „extrával”. A műsorújságból ugyanis két gombnyomás segítségével beállítható az időzített felvétel is. Hogy ne maradjon le a műsor eleje, vagy vége, kedvencünk, a reklámok miatt, a PVR menüben beállítható, hogy a készülék az EPG-ből beállított felvételeket hány perccel korábban kezdje, illetve fejezze be. Az infósáv a szokásos információk mellett képes megjeleníteni az aktuális csatorna technikai adatait, mint pl., kodek, felbontás, képkockák száma másodpercenként. Beállításokat tekintve is a megszokott dolgokkal találkozhatunk. Ami kiemelendő közülük, hogy a hangsávok prioritásánál már nem csak nyelvet, hanem a Dolby hangsávokat is ki lehet választani. A gyermekzárnál már megadható egy időintervallum is. Még a VFD kijelző fényerőssége is állítható. Végezetül pedig térjünk át az ethernet csatlakozóra és annak funkcióira. Segítségével a készülék alkalmassá válik internetes szoftverfrissítésre, valamint akár más ethernetes beltériegységekkel is képes kapcsolatot létesíteni. A készülék ár/érték aránya tehát könnyedén éri el az 5/5-t, tekintve, hogy jelenlegi fogyasztói ára: 59 900 Forint.
A készülékről további információk: a gyártó weboldalán, illetve webáruházunkban.
Gábor Dániel
|
Hozzászólások |
comments powered by Disqus |